• Slide 1
  • Slide 2
  • Slide 3
logo_slider

Logo1

"Dom Przyrody, Park Ludzi -
Przez Edukację Ekologiczną do
Zrównoważonego Korzystania
z Ekosystemów Tatr"

Leaf

Atrakcje

 

Prezentujemy plan Centrum Edukacji Przyrodniczej z rozmieszczeniem poszczególnych sal i atrakcji.

 

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wielką makietą Tatr i wysłuchania krótkiej prezentacji przekazującej podstawowe wiadomości o TPN.

 

 

 

 W sali audiowizualnej wyświetlane są filmy przyrodnicze. W każdy czwartek oraz piątek prezentujemy film interaktywny, podczas którego można sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania za pomocą tabletu.

 

 

Ponadto odbywają się również projekcje filmu w technologii 3D. Oglądając kilkuminutowe filmy edukacyjne prezentowane w Sali Odkryć dowiedzą się Państwo dlaczego nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt czy tez wprowadzać psów na teren parku. W zabawny, a zarazem zrozumiały sposób tłumaczą rolę kornika w przyrodzie, przedstawiają zasady bezpiecznej wycieczki oraz okazują z bliska produkcje podhalańskiego oscypka.

 

 

W Sali Odkryć znajdują się również nowoczesne stoliki interaktywne. Tu każdy możne nauczyć się rozpoznawać tatrzańskie skały, szyszki, płazy czy też gady.  Jak to funkcjonuje? Aby skorzystać ze stolików wystarczy wziąć odpowiedni rodzaj eksponatów, wysłuchać prezentacji na dany temat, uważnie obserwować oraz odpowiadać na wyświetlone pytania. W ten sposób można poznać zasady klucza dychotomicznego oraz nauczyć się prawidłowego rozpoznawania gatunków.

 

 

Dla tych, którzy lubią oglądać detale przyrodnicze przygotowaliśmy stanowiska stereoskopowe.  W specjalnych urządzeniach umożliwiających wyświetlanie trójwymiarowych zdjęć można oglądać 100 gatunków roślin, bezkręgowców, porostów i grzybów w doskonałej jakości. Taka obserwacja daje nam wyobrażenie o pięknie świata przyrody w skali makro, na który rzadko zwracamy uwagę.

 

 

Dla osób lubiących ruch przygotowaliśmy gry w technologi Microsoft - Kinect.  Wcielając się w rolę jelenia spłoszonego przez pędzący samochód należny sprawnie podskakiwać, szybko skręcać oraz zginać się, aby unikać napotkanych przeszkód.

 

 

Kolejna atrakcja czekająca na zwiedzających Salę Odkryć to gra Życie Świstaka. Przeznaczona jest ona dla 4 graczy.  Każdy z uczestników staje się świstakiem, który żeruje na tatrzańskiej hali. Na planszy pojawiają się rośliny, w przeciągu dwóch minut trzeba zebrać jak największa ilość pożywienia, jednocześnie unikając spotkania z lisem, turystą czy też orłem.

 

 

Dla osób lubiących ćwiczyć pamięć stworzyliśmy wyjątkowe gry memory. Quizy dają możliwość poznania historii ochrony przyrody w Tatrach, przedstawiają proste zasady korzystania z mapy. Układanki uczą rozmieszczenia rożnych gatunków roślin i zwierząt w poszczególnych piętrach roślinnych, tłumaczą czym jest morena, przełęcz oraz grań.

 

 

 

 

 

stat4u